
Chris Wilson, a Grinding Gear Games társalapítója és a Path of Exile vezető tervezője elindította saját YouTube-csatornáját. Az első videóban nem más, mint David Brevik, a Diablo-sorozat társalapítója adott interjút.
Érdemes megnézni a teljes, egy órás interjút, mert az valójában egy mélyreható betekintés a játéktervezés évtizedeken át tartó fejlődésébe. Ebben a cikkben az interjú leginkább Diablo II előtt tisztelgő része lesz a középpontban, aztán a végén jönnek azok az információk, amiket Talkative Tri publikált a beszélgetésről beszámoló videójában. Előbb azonban Wilson és Brevik… Íme a teljes beszélgetés:
Miért fontos még mindig a Diablo II?
A Diablo II hatalmas hatással volt a játékvilágra, és olyan kulcsfontosságú mechanizmusokat vezetett be, amelyek számtalan RPG-t és más játékot befolyásoltak. Az olyan funkciók, mint a színkódolt loot, a véletlenszerűen generált affixek és a képességfák, mind-mind a Diablo II-ból származnak és oly módon formálták a játék világát, amit sokan talán nem is tudnak teljes mértékben értékelni. Chris Wilson, aki szoros kapcsolatban áll a Path of Exile fejlesztésével, egyedülálló perspektívából látja a Diablo II jelentőségét a játékosok közösségében.
Az interjúban David Brevik szórakoztató és érdekes módon mesél a Diablo II-n végzett munkájáról, és összehasonlítja a mai szabványokhoz képest az akkori kihívásokat. Brevik egy figyelemre méltó témaként említi a hibajavítások kezelését, hangsúlyozva, hogy régebben az online közösség hangjának hiánya miatt a problémák nem eszkalálódtak olyan gyorsan, mint manapság.
Két fejlesztő, egy mechanika
Egy másik kiemelkedő pillanat Brevik őszinte gyűlölete a Diablo II állóképességi sávja iránt, amikor kijelenti: „Utálom a Stamina sávot… minden alkalommal felkavar.” Elmondta, hogy az állóképességi sáv célja az volt, hogy megakadályozza a játékosokat abban, hogy egyszerűen elrohannak a harcokból: „Az volt a cél, hogy nem akartuk, hogy állandóan elmeneküljetek az ellenség elől. Korlátoznunk kell a folyamatos menekülés lehetőségét.”
Ezzel szemben Wilson, akinek egész játéktervezői és fejlesztői karrierjét a Diablo II iránti rajongása határozta meg, a stamina sávot „mesteri mechanikának” tekinti. Az egész vita jól mutatja, hogy két ARPG-legenda hogyan lehet teljesen eltérő nézőponttal rendelkezni egy mechanikáról, ami eltérő célokhoz vagy ideálokhoz vezethet a játékmenet tekintetében.
Ezt nem láttuk jönni
A vidó napvilágra kerülése után elsőként Talkative Tri készített róla összefoglalót. Őt kevésbé a Diablo II, sokkal inkább Chris Wilson jövője érdekelte és jópár információt megosztott velünk:
- Chris Wilson nem sokkal az interjú előtt jelentette be az új Youtube csatornáját, ezen a csatornán játékfejlesztőkkel fog interjúkat készíteni és fejlesztési tippeket ad
- A csatornán van egy link, amely a chriswilson.gg url-re mutat. Ezen a linken van egy kis infó Wilsonról és egy nagy hír is:
Miután 17 évig vezettem a Grinding Gear Games-t, 2023 végén lemondtam tisztségemről. 2025-ben megalapítottam a Light Pattern céget, ahol egy nagyon kis csapattal egy még be nem jelentett projekten dolgozunk.
- A Light Pattern oldalán már vannak állásajánlatok, az Art Director egyik elvárása pédául így hangzik: „A Diablo II mély ismerete. Nem csak a játék, hanem annak világának, grafikájának és rendszerének megértése is.”
- Wilson az interjú során is utalt arra, hogy min dolgozhat és arra, hogy miért hagyta ott a Grinding Gear Games-t: belafáradt a közösséggel való interakcióba és a játékfejlesztésbe. Egyszerűen csak vissza akart vonulni. Egy évig bírta, aztán most kiderült, hogy ezzel a nagyon kis csapattal egy Diablo II ihletésű játékon dolgozhat. Még a határt is meghúzta az interjúban a Diablo II és a Lord of Destruction között.
- Wilson beszélt arról, hogy megveti azt, amivé az ARPG-k mostanra váltak: egyszerű táblázatkezelők lettek és a hangulatuk is megszűnt.
- A két fejlesztő beszélt a Diablo II-ről: a játékos belemerül a világba, összeáll a művészeti irányzat, a zene és a hangulat – még 25 évvel a megjelenés után is. Úgy néz ki, hogy Chris ezt akarja megismételni.
- Azt is megtudjuk, hogy Wilson miért hagyta ott a GGG-t: „Rájöttem, hogy nem élvezem. Hogy ezt a több, mint 200 fős stúdiót irányítom és ennyi részleggel kommunikálok azt jelenti, hogy valójában nem tervezhetem meg a játékot”. Úgy hangzik, mintha Chris egy ARPG-t készítene, hogy versenyezhessen a Path of Exile 1-2-vel, a Diablo IV-el, a Last Epoch-al és minden mással, ami jelenleg a piacon van.
- A dolog a bizonyítékok ellenére csak Talkative Tri találgatása és ha igaz is, még jópár évbe telik, mire valami konkrétumot látni fogunk belőle.